Мабуть кожен чоловік хоча б один раз у своєму житті мав справу з купівлею – продажем легкового автомобіля. Хтось купує чи продає авто для власних потреб, адже він є незамінним засобом пересування або способом відпочинку, хтось купуючи та продаючи автомобілі заробляє собі на життя. Звісно, в результаті операцій купівлі – продажу авто одна із сторін отримує дохід, що підлягає оподаткуванню згідно із законодавством України. Раніше цим законодавством був Закон «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-IV від 22.05.2003, який регулював оподаткування операцій купівлі – продажу легкових автомобілів. Ставки податку з доходів були не зовсім приємні для продавців б у автомобілів та механізм контролю був не зовсім прозорий.
Як здійснювалися операції купівлі – продажу б/у автомобілів до 2011 року? Які ставки податку застосовувалися до цих операцій?
Оформити купівлю або продаж уживаного авто можна було одним із наступних способів:
1. Через державного нотаріуса. У цьому разі, згідно п.12.2 Закону «про ПДФО» за умови продажу авто не частіше ніж один раз протягом звітного податкового року та сплати відповідної суми державного мита до бюджету, дохід продавця легкового автомобіля оподатковувався за ставкою 1% від вартості.
2. Через приватного нотаріуса. В цьому разі дохід продавця оподатковувався за ставкою 15% від вартості автомобіля.
3. Обмін автомобілями за договором міни. Згідно п. 12.4 Закону «про ПДФО» кожна із сторін договору міни сплачувала по 7,5% податку від вартості.
4. Через комісійний магазин. В цьому разі продавець сплачував 15% від вартості авто, які він мав утримувати та перераховувати до бюджету, оскільки комісійний магазин є податковим агентом стосовно фізичної особи, що продає авто.
5. Через товарну біржу. Це був найпопулярніший спосіб купівлі – продажу вживаних автомобілів та найкращий спосіб мінімізації податків до смішних сум. За допомогою товарних бірж уживані автомобілі могли законно продаватися (за документами) за 1000 грн. Отже продавець мав сплатити усього лише 150 грн. податку з доходів фізичних осіб. Продаж вживаних автомобілів через товарні біржі заборонили шляхом внесення змін до ст.15 Закону «Про товарну біржу» №1956-ХІІ від 10.12.91.
Після цього ринок купівлі – продажу вживаних авто в України завмер, оскільки багато людей, так званих «перекупів», заробляли собі на життя за рахунок мінімізації податків за допомогою товарних бірж. З нового 2011 року вступив в силу новий Податковий кодекс. На зміну статті 12 Закону «про ПДФО» прийшла стаття 173 Податкового кодексу, яка привнесла значних змін до оподаткування взаємовідносин купівлі – продажу легкових автомобілів на Україні.
Які ставки податку застосовуються до операцій купівлі – продажу легкових автомобілів?
За умови продажу рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера не частіше одного разу протягом звітного податкового року доходи продавця від зазначених операцій оподатковуються за ставкою 1 відсоток. Дохід отриманий платником податку від продажу другого та наступних об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відсотків.
Як визначається база оподаткування?
Дохід від продажу об’єкта рухомого майна визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта. Дохід від продажу об’єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта та не нижче 25 відсотків вартості такого самого нового об’єкта рухомого майна. Отже, якщо хтось захоче продати свою стареньку «копійку» та суб’єкт оціночної діяльності оцінить її нижче 25% вартості нової, то база оподаткування буде визначатися від суми, що складає 25% вартості нової «копійки».Як буде визначена ця вартість, мені наприклад, не зрозіміло.
Як буде сплачуватися податок на доходи фізичних осіб?
Незалежно від того, яким чином будуть оформлятися операції купівлі – продажу автомобілів, через нотаріуса або через комісійний магазин, податок буде сплачуватися самим платником, тобто власником автомобіля.
Як податкова служба буде контролювати операції купівлі – продажу автомобілів?
У разі оформлення продажу авто через комісійний магазин, такий магазин виступає в ролі податкового агента платника податку, тобто власника авто. Податковий агент повинен відобразити у податковому розрахунку суму доходу та суму сплаченого податку до бюджету та подати зазначену інфомрмацію до податкової служби за місцем реєстрації. У разі оформлення продажу авто через нотаріуса, він щокварталу подає до податкової служби інформацію про договір купівлі – продажу, суму доходу та суму сплаченого податку до бюджету. Органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов’язані повідомляти органи державної податкової служби за місцем розташування про транспортні засоби, зареєстровані або зняті з реєстрації протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу, за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, а також про їх власників.
Чи можна повернути б/у авто продавцю в течениї 14 днів?